Bitcoin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler olmaktadır. Bitcoin ne işe yarar ve yeni başlayanlar için bitcoin tavsiyeleri hakkında birtakım bilgiler yazı içerisinde bulunmaktadır. Kripto paraların günümüzde oldukça popüler olduğu bilinmektedir. İlk olarak çıkış konusunda aracıları ortadan kaldırmak ve kişiden kişiye para transferi sağlamak amaçlanmıştır.

Bitcoin finansal işlemlerde üçüncü taraf katılıma ihtiyacı ortadan kaldırdı. Bitcoin, ülke para birimlerinden ziyade kontrol dışında olan para ve bir ödeme aracı olarak işlev görmektedir. Şu anda hala aynı amaç ile bitcoin kullanım sağlanmaya devam etmektedir. Bitcoin’in ne işe yaradığı konusunda pek çok tartışma konusu ortaya çıkmaktadır.

Sanal para birimi olan bitcoin, finansal işlemlerde 3 taraf katılımı olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. Bitcoin ülke para birimlerinin bir başka çeşidi olarak kontrol dışında kalan para ve farklı bir ödeme aracı olarak görülmektedir. Ayrıca diğer bankalar ve kredi kartları şirketleri gibi bitcoin aracılar bulundurmadığı için işlem ücretleri de düşüktür.

Bitcoin Avantajları Arasında Neler Vardır?

Bitcoin avantajları arasında neler vardır sorusu için verilebilecek pek çok madde bulunmaktadır.

 • Bitcoin merkezi olmayan bir para birimi olarak geçerek yalnızca tek bir hükümetten veya Merkez Bankası tarafından düzenlenmemektedir.
 • Bitcoinlerin dijital olmaları sebebiyle herhangi sınır ötesi sorunlarda bulunmamaktadır. İşlemler 7/24 yapılabilir. Canlı kripto coin sayfaları üzerinden fiyatları takip etmek son derece basittir.
 • Bir yatırımcının internet bağlantısı bulunduğu sürece btc’lerini satabilme veya takas edebilme imkanı bulunmaktadır.
 • Bitcoin kullanıcılara özerklik sağlaması ve paraların kontrol edilmesini sağlar. Kripto para birimi ile yapılmakta olan işlemler çoğunlukla geri alınamamaktadır.
 • Bitcoinde işlemlerin geri alınamaması satıcıları dolandırıcılıktan korumaktadır. Böyle bir işlem yapmak için herhangi bir kişisel bilgilere de ihtiyaç duyulmamaktadır.
 • Pek çok insan anonimliğe önem verdiği için diğer ödeme yöntemlerine kıyasla bitcoin’i tercih etmektedir. Bankalar ve kredi kartı şirketleri gibi aracılar bulundurmadığı için işlem ücretleri de oldukça düşüktür. Ayrıca bitcoin banka havalesi gibi geleneksel yöntemlerden farklı olarak avantaj sağlamaktadır.
 • Bitcoin fiyatları çoğunlukla değişiklik gösterebilmektedir. Aylık ve günlük olmak üzere sürekli olarak değişiklik gösterebilir. Bu sebeple birçok yatırımcı için yüksek kazanç da sağlayabilmektedir.

Dezavantajları Arasında Neler Vardır?

 • Bitcoin dezavantajları arasında neler vardır sorusu için söylenebilecek ilk şey bitcoin değerleri aniden sert düşüşler yaşmaktadır. Sert düşüş yaşanması dezavantajlı maddeler arasında yerini almaktadır.
 • Kripto para birimleri henüz yeni varlık sınıfı olarak geçmektedir. Bunun da henüz iyi anlaşılamamasına da sebep olur. Anlaşılmama durumları satış zamanı geldiği durumlarda alıcı ve satıcı bulmayı zorlaştırarak aynı zamanda anlayış eksikliğinde yaşatabilmektedir. Çoğu işletmelerin btc kabul ettiği bilinirken çoğunda kabul etmediği bilinmektedir.
 • Dolayısıyla yatırımcıların bir satın alma işlemi yapmak istediklerinde varlıklarını itibari olan para birimine geri çevirmeleri de gerekecektir. Böyle sivil dönüştürme işlemlerinin yaşanacak olması zaman açısından kayıp ve maddi olarak da pahalı olmaktadır.
 • Madencilik konusunun oldukça fazla enerji tükettiği bilinmektedir. Konuya ilişkin kısaca bir örnek verilebilir. Bitcoin madenciliğinin bir yıl içerisinde tüm Arjantin ülkesi kadar elektrik kullanıldığı tahminler arasında yer almaktadır.
 • Kripto para birimleri oldukça hızlı bir şekilde popülerleşmeye devam ederken çevre üzerinde olumsuz bir etki yaratabilmektedir. Yeni varlıklar henüz test edilmemekte ve kanıtlanmamaktadır. Başarılı olunmadığı durumların daha yüksek bir ihtimal olduğu söylenmektedir.
 • Kripto para birimleri oldukça popülerleşmeye her geçen gün devam eder. Yatırımcıların araştırma yapması ve büyük potansiyeli sahip olduğu düşünülen varlıklara yatırım yapılması gerekmektedir.

Kripto Para Madenciliği hakkında bilgi almak için tıklayın!

İletişim Listemize Katılın

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Ad Soyad