Dijital cüzdan nedir sorusu için kolay ve güvenilir ödeme hizmeti sunulan yazılım sistemi olarak cevap verilmektedir. Kişinin sahip olduğu kredi kartı, banka kartı veya ön ödemeli kart bilgisini girmeye gerek kalmamaktadır. Hızlı, kolay ve güvenilir ödeme hizmeti sunmakta olan yazılım sistemidir. Online sitelerde dijital cüzdan hizmetlerinden kullanıcılar faydalanmaktadır.

Mobil cihazlarda NFC özelliğinin bulunmasıyla da kullanıcılar fiziksel karta ihtiyaç duyulmamaktadır. Kullanıcılar tarafından yapılacak olan ödemeler dijital cüzdan ile gerçekleşmektedir. Dijital cüzdan fiziksel  anlamda kart veya paraların taşındığı cüzdanların dijitalleştirilmiş haline denmektedir. Bu cüzdanlar gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefonlara entegre edilmektedir.

Dijital Cüzdan Ne İşe Yaramaktadır?

E-cüzdan olarak da dijital cüzdanlar geçmektedir. Dijital cüzdan nedir, dijital para cüzdanları kart saklama, ödeme yapmaya ve para göndermeye yaramaktadır. Üstelik bu kartlar ile birlikte banka fark etmeksizin kredi ve banka kartları cüzdan uygulamalarına kullanıcılar tarafından kaydedilmektedir. Kullanıcıların birden fazla mobil banka uygulamasına kullanmasına da gerek kalmamaktadır.

Dijital cüzdana bağlı olarak cep telefonundan kullanıcılar para transferi veya ödeme yapmaktadır. Bahsedilen ödeme işlevi özelliği hem online hem de mağaza alışverişlerinde geçerlidir. Uygulamadan yararlanmak isteyen kullanıcılar market alışverişlerinde dijital cüzdan ile temassız olarak ödeme yapmaktadır.

Dijital Cüzdanlar Güvenli Midir?

Uygulamayı kullanmak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen soru dijital cüzdanların güvenli olup olmadığıdır. Kullanıcılar, yeni teknolojik gelişmelerin tamamında yaşandığı gibi finansal teknolojiler de büyüdüğünde  güvenilmek istenmektedir. Dijital cüzdanların güvenlik sistemleri belli başlı çalışmaktadır.

Tokenizasyon teknolojisi ile birlikte dijital cüzdanlar hassas kart bilgilerini saklamaya ihtiyaç duymamaktadır. Kullanılan bu teknoloji ile birlikte kullanıcıların kart bilgileri kripto anahtara dönüştürülmektedir. Sizler için özel olarak oluşturulmuş kripto anahtar içerisinde size ait finansal bilgileriniz bulunmamaktadır.

Şifreleme sistemi ile kart bilgileri diğer kullanıcılar tarafından ulaşılamaz hale gelmektedir. Veri tabanlarında veya kullanılan cihazlarda sizlerin finansal bilgileri depolanmamaktadır. Kişilerin akıllarında dijital cüzdanlara erişim de diğer güvenlik konusunda soru olarak gelmektedir.

Dijital Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Cep telefonlarına bir dijital uygulaması indirildiği takdirde herkes bu teknolojiden faydalanmaktadır. Türkiye’de birçok bankalara bağlı olmayan ve bağlı olan çeşitli dijital cüzdan firması bulunmaktadır. Sunulan özellik ve kampanyalardan kullanıcılar uygun olanları seçerek üye olmaktadır. Üyelik tamamlandıktan sonra da kullanılan karta cüzdan tanımlanmaktadır.

Çoğu zaman dijital cüzdanları kart tanımlamadan da kullanılmaktadır. Böyle bir cüzdan, kullanan kişiye ait olmaktadır. Kullanıcıya ait olan cüzdan banka hesabından cüzdana bakiye yüklemektedir. Bu durum kullanıcılara alışverişlerde doğrudan dijital cüzdan bakiyesi ile ödeme yapma imkanı sunmaktadır. Fiziksel mağazalarda dijital cüzdan ile ödeme yapmak isteyen kullanıcılar telefonlarına NFC özelliğini aktifleştirmesi gerekmektedir. Daha sonra telefonlarını pos cihazına yaklaştıran kullanıcılar ödeme işlemini tamamlayabilmektedir.

Bu noktada QR ile ödeme yöntemini de tercih etmek mümkündür. Bazı dijital cüzdanlar tarayıcılarda da aktifleşmektedir. Özellikleri sahip bir cüzdan kullanan kullanıcının online alışveriş işleminde kayıtlı kart listesini görmektedir. Kullanıcının tekrardan kart numarasını yazmaya gerek kalmadan tek tıkla ödeme yapması mümkündür. Kredi Puanı Nedir?

İletişim Listemize Katılın

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Ad Soyad