Döviz kuru bir ülkenin para biriminin diğer ülkenin para birimi karşılığında sahip olmuş olduğu değer kat sayısına denmektedir. Dolayısıyla kur kadar eşit derecede önemli olan parite kavramının da iyi anlaşılması gerekmektedir. Paritede iki ülkenin para birimleri arasındaki değişim oranı temsil etmektedir.

Aslında ikiside oldukça yakın gibi görünse de biri daha uzun vadeli bir değişim oranı iken diğeri daha kısa vadeli bir değişim oranına denmektedir. Dolayısıyla parite Bir ülkenin parasının diğer bir ülkenin parası karşısında uzun vadeli değerini göstermektedir. Bu kur ise bir ülkenin parasının diğer bir ülkenin parası karşısındaki kısa vadeli değerini göstermektedir.

Döviz Kurunun Günlük Hayattaki Rolü Nasıldır?

Döviz kurlarındaki değişimler kişiden kişiye veya ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Ayrıca bu kurullar günlük hayatımızı farklı şekilde etkileyebildiği gibi satın alma kararlarını da etkilemektedir. Bunun yanı sıra yatırım planlarına kadar pek çok farklı alanda da yeni kararlar alınmasına neden olmaktadır. Yerel ürün fiyatları da tıpkı ithal ürün fiyatlarında olduğu gibi döviz kuru değişiminden etkilenmektedir.

Bu durum son kullanıcı fiyatlarına da yansımaktadır. Döviz kurlarındaki değişimlerle ülkenin ithalat ve ihracat fiyatları arasında direkt olarak etkisi bulunmaktadır. Yani yerel para birimi değeri düştüğü takdirde ithal edilen malların fiyatı da artmaktadır. Dolayısıyla bu durum enflasyon riskini yükseltmektedir. Tersi durumda ise yerel para birimi değeri yükseldiğinde ihracatçılar için rekabet avantajı da sağlanmaktadır.

Yurt dışı seyahat ve tatili planları da döviz kurlarından kolaylıkla etkilenmektedir. Aynı şekilde yerel para birimi değeri yükseldiğinde yurt dışı seyahatleri daha uygun hale gelip gelmektedir. Döviz kurlarındaki değişimler yatırımcıların kararlarını doğrudan etkileyebilmektedir. Özellikle döviz yatırımında bulunanlar döviz kurlarındaki dalgalanmalardan etkilenmektedir.

Kur Değişiminde Etkisi Olan Faktörler Nelerdir?

Döviz kurları genel olarak serbest piyasa koşullarında oluşarak çeşitli etkileşimler sonucu dalgalanmaktadır. Döviz kurularında hareketlerin oluşmasında arz ve talep dengesi, faiz oranları, enflasyon oranları, siyasi istikrar, ekonomik büyüme ve istikrar, dış ticaret dengesi, merkez Bankası müdahalesi ve jeopolitik faktörler yer almaktadır.

Finansal Hizmetler hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!