En iyi yatırım araçları araştırması yatırıma ilgisi olanlar tarafından risk, istikrar ve yatırım getirisi bakımından araştırılmaktadır. Burada bilinmesi gereken şey bütün yatırımcıların beklenti ve hedeflerinin birbirinden farklı olduğunu kavramak gerekmektir. Bundan dolayı en popüler yatırım araçları kim yatırımcılar için hayal kırıklığı olmaktadır. Ancak dikkate değer görülmeyen yatırım araçları da çoğu zaman yatırımcıların yüzünü güldürmektedir.

En İyi Yatırım Araçları Nasıl Belirlenir?

Yatırma olan ilgi sürekli olarak artmaya devam etmektedir. Piyasalarda pek çok farklı isim de bir diğerinin yerini almaktadır. Yatırım yapma konusu servetin büyümesine katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla finansal geleceği güvence altına almanın da iyi bir yolu olmaktadır. Ancak bu noktada yatırım araçları arasında en iyisinin bulunması önemli bir konudur. 2022 yılı itibarıyla yatırımcılar tarafından oldukça ilgi çeken yatırım araçları ise şöyle geçmektedir:

1- Hisse Senetleri

Hisse senetlerinin kendine has avantajları bulunmaktadır. Dolayısıyla zaman ve mekan fark etmeksizin yatırımcıların daima göz bebeği olmaktadır. Halka arz edilen şirket sayısının artmasıyla yatırımcıların hisse senetlerine olan ilgisini arttırdı. Bir şirket finansal performansını arttırdığında da hisse senetlerinde değerin arttığı görülmektedir. Ayrıca doğru yatırımlar yapılıp güncel gelişmeler ışığında da büyüme sinyali vermektedir.

Bu durum yatırımcıların hisse senedi doğru zamanda alıp sattığında kar elde edebileceğini göstermektedir. Hisse senetleri yalnızca alım satım farkı kazandırmamaktadır. Ayrıca düzenli temettü getirisi potansiyeli de sunmaktadır. Bundan dolayı oldukça ilgi çekici yatırım aracı haline gelmektedir. Uzun vadeli şekilde doğru hisse senetlerine yatırım yapılması gerekmektedir. Böylelikle sürekli ve dengeli bir finansal gelir sağlamak bu şekilde mümkün olmaktadır. Yani temettü emeklisi olmak dahi böylelikle mümkün olmaktadır.

2- Repo

Repo, geri satın alma anlaşması anlamına gelmektedir. Bir tarafın menkul kıymetleri daha sonraki bir tarihte yüksek bir fiyattan almak üzere sattığı yatırım türüne denmektedir. Repolar daha çok yatırımcıların çok fazla risk almadan tercih ettiği bir yol olmaktadır. Ayrıca yatırımlarından nispeten yüksek bir getiri elde etmelerini de sağlayan bir yol olarak geçmektedir. Repolar genel olarak bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından kısa vadeli finansman kaynağı olarak geçmektedir.

Dolayısıyla depo yatırımı Kredi piyasasına erişmek için bir yol olarak geçmektedir. Repo işlemlerinde teminat olarak kullanılan menkul kıymetler de yüksek kaliteli ve likit varlıklar olmaktadır. Bu sebeple depolar nispeten güvenli bir yatırım olarak kabul edilmektedir. Ek olarak pandemi sonrasında ekonomik koşullardan dolayı güvensizlik durumu oluşmaktadır. Böylelikle reponunda tüm dünyada popüler bir yatırım aracı haline geldiği bilinmektedir.

3- Gayrimenkul

Gayrimenkul yatırımı kar elde etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bir gayrimenkulün satın alınması, yönetimi ve satışını kapsayan bir süreç olarak geçmektedir. Gayrimenkul yatırımıyla yatırım üzerinde sürekli bir kontrol ve esneklik sağlanmaktadır. Dolayısıyla da belirsizlik dönemleri her zaman popüler ve değerli bir yatırım türünü oluşturmaktadır.

Gayrimenkuller alım satım işlemlerinde asıl değerlerini korumaktadır. Özellikle yatırımın koşullarına bağlı olacak biçimde sabit getirili bir yatırım aracı haline gelmektedir. Bu özellikleri taşıyarak gayrimenkullerin bir yatırım portföyünü çeşitlendirmede önemli olmaktadır. Özellikle enflasyona ters bir şekilde gayrimenkul fiyatlarında artış görülmesi yatırımcılar da finansal kaynaklarını korumaktadır.

4- Hazine Bonosu ve Devlet Tahvilleri

Bir yıldan uzun vadeli olarak ihraç edilen borçlanma senetlerine hazine bonosu denmektedir. Hazine bonoları ulusal bir hükümet tarafından ihraç edilen borçlanma senedi olarak geçmektedir. Risksiz bir yatırım aracı olarak kabul edilmesinin nedeni ihraç eden hükümetin garantisi olmaktadır. Yatırımcıları borcun vadesi geldiğinde düzenli faiz ödemeleri ile ana paralarını da geri almaktadır. Dolayısıyla ön görülebilir ve istikrarlı bir finansal getirisi de sağlamaktadır.

Böyle düşünüldüğünde yatırım portföylerine çeşitlendirmede iyi bir araç olmaktadır. Hazine bonoları bir yatırım portföyünde risk yönetimi olarak bakıldığında çapa görevi görmektedir. Diğer finansal araçlarda bazı riskler bulunmaktadır. Ancak devletlerin garantisinde ihraç edilenler bundan etkilenmemektedir. Bundan dolayı yüksek riskli yatırımları dengeleme konusunda da ideal bir yatırım aracı olmaktadır.

5- Döviz

Döviz piyasalarında likidite yüksek olmaktadır. Dolayısıyla yatırımcıların para kazanması için daha fazla fırsat bulunmaktadır. Döviz piyasası günlük 5 trilyon doları geçen bir işlem hacmine sahip olmaktadır. Bu sebeple dünyanın en büyük finans piyasası olarak kabul edilmektedir. Yatırımcıların farklı para birimlerinin alım satımını yaptığı yatırım türü olarak geçmektedir.

Döviz yatırımı oldukça popüler olarak bilinmektedir. Döviz piyasalarında aktif işlem yapmayan kişiler olmaktadır. Bu kişiler yalnızca parasını euro ve dolar gibi Güven duyduğu para birimlere dönüştürmektedir. Bu sebeple de ekonomik dalgalanma sona erdiğinde kişilerin ellerinde yerel para birimlerine dönüştürülebilecekleri bir kaynak olmaktadır.

6- Altın ve Emtialar

Altın, gümüş, buğday, şeker petrol ve doğalgaz gibi ham maddelerin alınıp satıldığı piyasalara emtia borsası denmektedir. Bu tür yatırımların fiziksel bir karşılığı bulunmaktadır. Dolayısıyla da güvenilir yatırım ürünleri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca enflasyonu ve ekonomik belirsizliğe karşı da yatırımcılar tarafından güvence olarak görülmektedir. Ülkemizde altın yatırımı fiziksel olarak saklanabilmesinden dolayı tercih edilmektedir.

Altın ve emtia fiyatları bazı faktörlerden dolayı etkilenmektedir. Bu faktörler jeopolitik olaylar, arz ve talepteki değişiklikler şeklinde geçmektedir. Bundan dolayı değişen koşullarda yatırımcılara uygun fiyatlarla alım satım yapma fırsatları yaratmaktadır. Değişimlerin hangi yönde olacağı da ekonomik ve politik değeri olan haberlerde yer almaktadır. Bundan dolayı altın ve emtia yatırımı yapmak için düzenli ve hızlı bilgi almak gerekmektedir. Ayrıca bu kaynaklara da güvenmek gerekmektedir.

7- Kripto Para Birimleri

En dinamik finansal enstrüman olan kripto paralar olarak geçmektedir. Hükümetler tarafından çıkarılan ve desteklenen geleneksel para birimlerinden farklı olmaktadır. Kripto para birimleri işlemleri doğrulamada karmaşık algoritmalar kullanmaktadır. Ayrıca dijital sistemler tarafından oluşturularak da korunmaktadır. Merkezi olmayan bir sistem dahilinde daha fazla şeffaflık sağlamaktadır.

Dolayısıyla kripto para birimlerini yatırımcılar için uygun bir seçenek haline getirmektedir. Kripto para piyasalarında volatilite oldukça yüksek olarak bilinmektedir. Kripto para yatırımı yüksek kazanç potansiyeli taşımaktadır. Ancak fazlasıyla riskli yatırım türleri olarak da bilinmektedir.

8- Mevduat Hesapları

Paranın faiz sunan bir banka hesabına yatırıldığı bir yatırım türü olarak mevduat hesapları geçmektedir. Paranın karşılığını almanın daha düşük riskli ve güvenli bir yolu olarak görülmektedir. Mevduat hesapları popüler bir yatırım türü olarak geçmektedir. Mevduat hesabı yatırımları oldukça likit olmaktadır. Yani paraya ihtiyaç duyulduğunda her an ulaşım sağlanmaktadır. Özellikle politika faizine bağlı biçimde bankalar mevcut mevduat hesabı için faiz oranında değişim uygulamaktadır. Bu durum mevduat hesaplarının popülaritesini doğrudan etkilemektedir. Türkiye’de merkez Bankası tarafından alınan kararlar politika faiz oranlarında düşüş göstermektedir.

Mevduat hesaplarının popülaritesini de arttırmaktadır. Bunun sebebi yerel para birimine olan yatırım miktarını arttırmak için olmaktadır. Yatırım geliri devlet güvencesi altına alınmış özel mevduat hesabı türlerinin üretilmesi ile yapılmaktadır. 2021 yılıyla devreye konan kur korumalı vadeli mevduat hesapları finansal kaynağını Türk lirası olarak korumaktadır. Döviz kurlarında görülen değişikliklere yakalanmak istemeyen yatırımcılar da önemli görmektedir.

Yatırım Yapmak İçin Nasıl Başlanmalı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!