Finansal okuryazarlık nedir sorusunun cevabı temel düzeyde para ve bütçe yönetiminin fazlasını ifade etmektedir. Bundan dolayı bireyler kendi hanelerindeki tüketim ve tasarruf alışkanlıkları toplumun finansal karakterini yansıtmaktadır. Bahsi geçen kavram incelendiğinde yalnızca ülkemizde değil dünyada da yeni bir kavram olmaktadır.

Ancak bilindiği üzere finansal okuryazarlık kavramının en az kullanıldığı ülke Türkiye olmaktadır. Günümüzde enflasyon, kredi ve basit bankacılık terimleri bilinmektedir. Geleceğe dair bir ekonomi planı yapılmamaktadır. Ailelerin böyle bir bilinci de bulunmamaktadır. Yalnızca orta yaş grubu sosyal güvenlik kavramına sahip olmaktadır.

Kavramsal olarak bu kavram para ve bütçe yönetiminin fazlasını ifade etmektedir. Bireyler günümüz sosyoekonomik koşullarında bu kavramın becerisine sahip olması gerekmektedir. Çünkü finansal probleminin önceden öngörerek çözülmeleri açısından önemli olmaktadır. Değişen ve gelişen dünyayı yakalamak için finansal konular takip edilmektedir.

Çünkü kişilerin kendi hayatları için anlamlı karar vermeleri gerekmektedir. Bunu sağlamak için finansal durumun öngörülmesi gerekmektedir. Ayrıca mali dengeler sağlanarak değişim kabul edilmesi gerekmektedir. Bu kavramın hayat boyu uygulanacak bir kavram olduğunu bilmek gerekmektedir.

Finansal Okuryazarlık Nedir ve Neden Önemlidir?

Finansal okuryazar olmak isteyen kişilerin bir takım hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Öncelikle gelirin bir kısmı mutlaka tasarrufa ayrılması gerekmektedir. Ayrıca harcamalar yazılarak ödeme planı yapılması gerekmektedir. Bunun dışında gelirden fazla harcamanın yapılmaması lazım olmaktadır. Finansal planlar uzun vadeli ve gerçekçi olarak yapılmaktadır.

Bütçe planı senelik olarak ayarlanmaktadır. Hanedeki harcamalar kontrol altına alınması gerekmektedir. Çocukların da ev bütçesini konuşurken konuya dahil edilmesi gerekmektedir. Tasarruflu olmak muhakkak alışkanlık olarak görülmektedir. Tasarruf yapmanın bir yönetici yeteneği olduğu unutulmaması gerekmektedir.

Harcamaları yönetmek ve istekleri kontrol altına almak gerekli görünmektedir. İhtiyaç dışı olan harcamaların yapılmaması uygun olmaktadır. Bu nedenle finansal okuryazarlık eğitimleri alınması şart olmaktadır. Ek olarak gereksiz harcamalardan kaçınarak geri dönüşüm sistemleri uygun olduğu bilinmektedir.

Emeklilik planlarının güncel olduğundan emin olarak yol izlenmektedir. Gelişmiş ülkeler kişisel ve kurumsal anlamda tasarruf fonları oluşturarak bir yol izlemektedir. Yatırım kilit noktalarının da iyice tespit edilmesi gerekmektedir.

Sigorta Türleri Nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

İletişim Listemize Katılın

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Ad Soyad