Fintech nedir sorusuna kelime anlamı olarak finans ve teknoloji terimlerinin birleşmiş şeklinde cevap verilmektedir. Bu terim geleneksel finansal hizmetleri kolaylaştırmak, otomatik değiştirmek ve dijitalleştirmek yönündeki teknolojiye denmektedir. Fintech, ortaya İlk çıktığında finansal hizmetlerin teknoloji ile gerçekleştirilmesi olarak görülmektedir.

Ancak günümüzde meydana gelen çeşitli gelişmeler ile bu terim daha büyük öneme sahip olmaktadır. Bu teknoloji amaç itibariyle özel yazılımlar ve algoritmaların kullanılması ile işletmelerin ve tüketicilerin Finansal operasyon süreçlerini hızlı ve iyi yönetmesi için kullanılmaktadır. Fintech, kripto para, sanal gerçeklik, sigorta ve mobil bankacılık gibi hizmet yelpazesine sahip olmaktadır. Ayrıca bu teknoloji hızla büyümekte ve gelişen bir endüstride kapsamaktadır.

Fintech Nedir ve Fintech İle Neler Yapılabilir?

Fintech girişimcileri tarafından ortaya konmakta olan çözümlerinde her geçen gün çeşitlendiği bilinmektedir. Ortaya konulan teknolojik finans işlemleri ile tek bir kullanıcı veya kuruma odaklı çalışılmaktadır. Dolayısıyla günümüzde ise yaygın olarak kullanılmakta olan hizmetler şu şekilde geçmektedir:

 • Kripto para oluşumları
 • Göz tanıma, yüz tanıma ve parmak izi ile etkin güvenlik
 • Mobil ödeme teknolojisi
 • Temassız ödeme sistemi
 • Sohbet botları ile müşteri desteği
 • Yapay zeka destekli portföy yönetimi
 • Blockchain teknolojileri
 • Sigortacılık (İnsurtech) teknolojileri

Fintech’in Sağlamış Olduğu Avantajlar Nelerdir?

 1. Lokasyondan bağımsız işlem yapabilmeyi sağlamaktadır. Ayrıca esnek bir yapı imkanı sunmaktadır.
 2. Fintech uygulamaları pratik iş akışı sunmasından kaynaklı iş verimliliğini arttırmaktadır.
 3. Kolay ulaşılabilirlik sağlamaktadır. Bu sebeple zaman tasarrufu da sağlamış olmaktadır.
 4. Hizmetlerdeki kullanıcı deneyiminin düzenli olarak iyileştirilmesi yapılmaktadır.
 5. Fintech, hızlı ve otomatikleştirilmiş üst iş süreçleri gelecek dönemler için iş stratejileri belirleme konusunda, yardımcı olmaktadır.
 6. Fintech, verilerin kolay bir şekilde analiz edilmesi sağlarken en uygun çözümlerin üretilmesini de yapmış olmaktadır.
 7. Teknolojinin sağlamış olduğu şeffaf yönetim vermesi ile birlikte iş süreçleri başarılı bir şekilde yönetilmektedir.
 8. Geleneksel çözümlere kıyasla daha avantajlı fiyatlar sağlamaktadır.

Fintech Şirketlerinin Müşterilerine Sağladığı Avantajlar Neler Olmaktadır?

Fintech şirketleri müşterilerin uzun sürmekte olan işlerini hafifleterek hayatlarını kolaylaştırmalarına yardımcı olmaktadır. Bahsedilen bu şirketlerin müşterinin sağlamış olduğu avantajlar ise şöyledir;

 • Sunulmuş olan hizmetleri çeşitlendirmede ve yenilemede kolaylık sağlanmaktadır.
 • Akıllı cep telefonlarını bir düşsel cüzdan gibi kullanma imkanını vermektedir.
 • Ek olarak İş süreçlerinin dijitali uyumlu hale getirilmesi ile evrak iş yükünü de azaltmaktadır.
 • Fintech, işlemler için finans kurumlarına gitmeye gerek kalmadan istenilen yer ve zamanda gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.
 • Fiziksel süreçlerdeki masrafların minimuma indirilmesine katkı sağlanmaktadır.
 • İşlemlerin daha kolay ve hızlı gerçekleşmesini sağlamaktadır.
 • Ayrıca Fintech,  kurumlara daha fazla veri toplamada ve müşterilerine özel kişiselleştirilmiş hizmet sunmalarını sağlamaktadır.

Finansal Teknolojinin Geleceğinde Ne Yatıyor?

Günümüzde internetin ve mobil uygulamaların yaygınlaşması ile birlikte kullanıcılar finans kuruluşlarından belli yenilikleri talep etmektedir. Dolayısıyla kurumların finansal hizmet ve süreçlerinde yeni nesil çözümlerden yararlanıyor olması gerekmektedir. Buna bir örnek verilecek olursa sigortacılık ve kitlesel fonlama işlemleri, e-ticaret ve blockchain teknolojisinin yaygınlaşarak kullanılması ile birlikte finansal teknolojilerin daha da gelişeceğine işaret etmektedir.

Finansal teknolojinin geleceğinde ise makine öğrenimine bağlı gelişmeler ve ek olarak yapay zeka tabanlı teknolojilerin bulunacağı tahmin edilmektedir. Finansal teknoloji hizmetine veri odaklı bir yapay zeka sistemi de entegre edilmektedir. Ayrıca da hem kurum hem de kullanıcılar için finansal bir işlem daha kolay ve isabetli bir şekilde yürütülmüş olmaktadır.

Dolayısıyla finansal teknolojinin geleceğinde koşullu bir yazılımsal hizmetten ziyade müşteriye ait verileri tanımlayabilen ve kişiselleştirilmiş destek sunulmaktadır. Son olarak finans sektöründe yenilikler ortaya konulan çözümlerin hızlı ve etkin kararların alınması da sağlanmaktadır.

Tüketici Kredilerinde Faiz Hesaplaması hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

İletişim Listemize Katılın

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Ad Soyad