Konut kredisi ev sahibi olmak isteyen kişilerin yeterli birikimi olmadığında faiz ve vade oranlarının değişmesi ile çözümler sunmaktadır. Öte yandan diğer kredi türlerine göre çok daha yüksek tutmaktadır. Bundan dolayı vadeli olan konut kredisini hesaplama süreci belli bir Özen gerektirmektedir.

Gelir düzeyine uygun geri ödeme ve vade seçeneği sağlayan bu Kredi türü avantajlı krediler arasında bulunmaktadır. Ayrıca kira ödemek yerine Kredi ile ev sahibi olma imkanı da sağlamaktadır. Bu özelliği dışında da uzun süreli ve yüksek tutarda bir borçlanma sürecine girme anlamına da gelmektedir. Kredi hesaplamasına geçerken bazı şeylere dikkat etmek gerekmektedir.

Bu kredi türü satın alınacak konutun banka tarafından teminat olarak alınması şartıyla verilmektedir. Ayrıca bankalar tarafından tahsis edilen bir kredi türü olarak geçmektedir. Kredi notu ve gelir düzeyi gibi ölçütlerin değerlendirilerek evin değeri doğrultusunda onay verilmektedir. Sonrasında ev üzerine banka lehine ipotek konmaktadır.

İpotek borcun tamamının bitmesinden sonra ortadan kalkmaktadır. Krediye uygulanmakta olan faiz ile bankada bulunan mevduat hesabındaki ana paraya uygulanan faiz aynı olmamaktadır. Dolayısıyla finans alanında önemli bir yer tutmaktadır. Temel olarak kredi ve mevduat faizi olarak adlandırıldığı da söylenmektedir.

Mevduat faizinde ise kişinin bankaya yatırmış olduğu para için bankanın ona belli miktarda ödeme yaptığı bilinmektedir. Kredi faizindeyse aylık olarak ödenen borç miktarına yani ana paraya belli miktarda faiz uygulanmaktadır.

Konut Kredisi Hesaplama

Hesaplama yaparken öncesinde istenen vade ve faiz oranına göre taksit tutarı belirlenmektedir. Böylelikle ortaya çıkacak olan aylık faiz ve ana para tutarları ödeme planını oluşturmaktadır. Ayrıca 100.000 TL konut kredisi için 120 ay vade hesabı yapılmaktadır. Ek olarak da %0,83 faiz oranı ile bir hesaplama alınmaktadır. Öncesinde sözü edilecek olan formülle taksit tutarı bulunmaktadır.

Taksit tutarı = kredi tutarı x faiz (1+ faiz) üzeri taksit sayısı / (1+faiz) üzeri taksit sayısı -1 formülde kullanılan faiz yüzde değil oran cinsinden kullanılmaktadır. Burada bahsedilen örnekte faiz oranı bu sebeple 0, 0083 olarak yazılması gerekmektedir. Ayrıca formüle göre aylık taksit tutarı 1.319,29 TL olmaktadır.

Örnek devamında ise taksit tutarının faiz oranı ile çarpımı sonucu ödenmesi gereken faiz tutarı 1.319,29 x 0.83 = 830 TL olarak bulunmaktadır. Son olarak taksit tutarı ile faiz arasındaki fark alınmaktadır. Sonrasında da 1319,29 – 830 = 489,29 TL ana paraya ulaşmaktadır. Böylelikle ilk ödeme yapıldığı an kalan borç 100.000 – 489 = 99. 511 TL olmaktadır.

İkinci taksitte ise 99.511 x 0.83 = 825 TL faiz borcu bulunmaktadır. Bu hesaplama sonucunda da ödenecek olan ana para 493 TL, ödeme sonrasında kalan borç ise 99.018 olmaktadır. Hesaplamanın vade sonu borç bitene kadar devam ettiği söylenmektedir.

Kredi Notu hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!