Kredi kartı günlük hayatta birçok kolaylığı sağlamasıyla ve nakit taşıma sorumluluğunu ortadan kaldıran bir araç olarak geçmektedir. Ancak kredi kartının çeşitli kolaylıklar sağlamasının yanı sıra dikkatli kullanılmasında yarar bulunmaktadır.

Bunu sağlayabilmek için kredi kartımda biriken borçları düzenli ve zamanında ödemek gerekmektedir. İleride mali açıdan sorunlar yaşanmamak adına bu adım oldukça önem arz etmektedir.

Kredi kartının borçlarını ödeme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

1- Son ödeme tarihinin gözden kaçırılmaması gerekmektedir

Bunlardan ilki son ödeme tarihinin gözden kaçırılmaması şeklinde geçmektedir. Kredi kartındaki borçların düzenli bir şekilde ödenmesi adına son ödeme tarihlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla son ödeme tarihi geçtiğinde kredi kartı borcunun üzerinde faiz işlemeye başlamaktadır. Bundan dolayı hesap kesim tarihinden sonra çıkmakta olan hesap özetinde yer alan son ödeme tarihini gözden kaçırmamak gerekmektedir. Ayrıca düzenli bir gelire sahip olan kişinin de ödemeleri geri gelir tarihine göre ödemesinde yarar bulunmaktadır.

2- Taksit erteleme ve ödeme seçeneklerini değerlendirmeniz gerekmektedir

Zaman zaman borçların ödenmesi konusunda zorluk çekilmektedir. Ancak bu aşamada böyle bir borcun olması durumunda öncelikli borçların bulunması halinde kredi kartı hesap özetini taksitlendirmek veya ertelemek mümkün olmaktadır. Fakat unutulmaması gereken şeylerden birisi de bu seçenekler yalnızca ödemenin sonrasında ertelendiğini ifade etmektedir. Yani borcu tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Ayrıca borcun ertelenmesi durumunda takside de faiz işlemektedir. Bundan dolayı seçeneklerin dikkatlice değerlendirilerek bütçeye en uygun olan çözüm bulunması gerekmektedir.

3- Minimum tutarı ödemek yerine tamamını ödemeniz gerekmektedir

Kredi kartındaki borcun en iyi şekilde yönetilmesi adına asgari ödeme tutarı dışında tamamının ödenmesi gerekmektedir. Asgari ödeme tutarı demek ise son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken en alt limiti temsil etmektedir. Ancak minimum olan tutarı ödemektense borcun tamamını ödemek daha sağlıklı bir yöntem olmaktadır. Böylelikle ileride birikecek olan borçlarla karşılaşılmasının önüne de geçilmiş olmaktadır. Aynı şekilde asgari ödeme yapıldığında geride kalan tutara faiz işlemiş olmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödeme Yöntemleri

Kredi kartındaki olan borcun ödenmesi için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki kredi kartının borcu ATM’den direkt olarak ödenmesi olarak geçmektedir. Kart borcunun öğrenmesi için kartın bağlı olduğu bankanın ATM’leri kullanılmaktadır.

Ödeme yapmak için kartı ATM’ye yerleştirdikten sonra kart borcu ödeme seçeneğine tıklayarak ödenecek olan tutarı belirlemek gerekmektedir. Ayrıca bir diğer yöntem ise banka şubesinden kart borcunun ödenmesi olarak geçmektedir. Kart borcu banka şubelerinin ziyaret edilmesi ile de ödenmektedir.

Bu yöntemin seçildiği durumlarda direkt olarak banka çalışılan durum bildirildikten sonra ödeme işlemi gerçekleşmiş olmaktadır. Bahsedilecek yöntemlerden birisi de mobil bankacılık üzerinden borcun ödenmesi olmaktadır. Kart borçları mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla da ödenmektedir. Bankanın mobil bankacılık uygulaması öncesinde indirildiği takdirde giriş yapılması gerekmektedir. Giriş yapıldıktan sonra kredi kartı borç ödeme seçeneğine tıklayarak ödeme gerçekleşmektedir.

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!