Kredi kartı kullanmanın avantajları sorusuna faizsiz ödeme ve erteleme imkanı ve 0 faizli taksitli kredi imkanı şeklinde cevap verilmektedir. Kart kullanımı dendiğinde ödenemeyen veya faizle artan borçlar gibi konular akla gelmektedir. Ancak doğru şekilde kullanıldığı takdirde kredi kart kullanmanın avantajları oldukça fazla olmaktadır. Aydan aya taksitlendirerek ödeme yapmak da kolaylaşmaktadır. Dilenen ürüne hızlı bir şekilde kavuşmak da mümkün olmaktadır.

Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları Nedir?

Kart kullanarak evin ihtiyacı olan veya istenen her şeyin faturaları ödenmektedir. Hatta otomatik ödeme talimatı vererek borç ödemeyi de kolaylaştırmak mümkün olmaktadır. Özellikle bankalar son zamanlarda birbirinden farklı reklamları da kart kullanımı hakkında yapmaktadır.

Dünyanın dijitalleşmesi ile birlikte nakit alışverişinden ziyade kredi ve banka kartı kullanmak çok daha kolay olmaktadır. Bir bütçe planlaması yaparak limitleri dolana kadar kullanmadan kredi kartı kullanmanın avantajları olmaktadır. Kart kullanmanın avantajları nelerdir?

1- Faizsiz ödeme erteleme imkanı sağlar

Ayın herhangi bir günü yapılan alışveriş kredi kartı son ödeme gününe kadar ertelenmiş olmaktadır. Bankalar son ödeme gününe bağlı olarak değişse de bir ile 30 gün faizsiz alışveriş imkanı sunmaktadır. Kredi kartlarının bu özelliği ile nakit akışını doğrudan planlamak mümkün olmaktadır.

Nakit parayı alışverişlerde kullanmak yerine faiz oranları düşük olsa da risksiz bir yatırım aracı olarak değerlendirmektedir. Böylelikle kredi kartı alışveriş konusunda en ucuz ödeme yöntemi olarak geçmektedir. Bu detay yalnızca son ödeme gününü aksatmadan kart kullanan kişiler için geçerli sayılmaktadır.

2- Bütçe planlamasına destek verir

Kart kullanarak harcamalar, periyodik olarak kaydedilen gelir gider dengesi kolayca tespit edilmektedir. Bütçe planlaması yapmak konusunda gelir ve gider kalemlerine hakim olmak gerekmektedir.

Alışveriş yapılacak ay boyunca akaryakıt, eğitim, ulaşım ve yemek konusunda ne kadar harcandığı tespit edilmektedir. Dolayısıyla nakit alışveriş konusunda sıkı bir takibe ihtiyaç duyulmaktadır. Ekstreler vasıtasıyla bunu tespit edebilmek kolay olmaktadır. Aylık gelişimi gözleme konusunda, gider kısıtlaması yapmayı düşünülen kalemler de belirlenmektedir.

3- Güvenli alışveriş yapma imkanı sağlar

Online alışveriş yapma konusu internet kullanımının artmasıyla giderek yaygınlık göstermektedir. Bunun beraberinde e-ticaret firmaları ürünlerini internet üzerinden oldukça uygun fiyata sunmaktadır. Online alışverişte ise en çok tercih edilen ödeme aracı kredi kartı olmaktadır.

Maliyet ve alışveriş pratikliği sağlamakta olan online alışveriş ile en uygun fiyatı veren firma seçilmektedir. Üstelik online ödeme konusunda da kredi kartı ile ödeme yapmak son zamanlarda giderek güvenli hale gelmektedir.

Bu konuda alınan önlemler arasında sipariş edilen ürün tüketicinin eline ulaşana kadar ödenen tutar satıcı hesabına aktarılmadan beklenmektedir. Alıcı ürünü teslim aldıktan sonra ilgili tutar alıcının onayı sonrası satıcının hesabına geçmektedir. Bu sebeple pek çok tüketeceği gönül rahatlığıyla online alışverişi tercih etmektedir.

4- Harcadıkça kazanma imkanı sağlar

Harcadıkça kazanma sloganı bankalar tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Bankalar, böylelikle tüketicileri kendileri tarafından sunulan kredi kartlarını kullanmaya teşvik etmektedir. Yapılan her alışverişin belli bir yüzdesi olmaktadır.

Böylece bir sonraki alışverişlerde kullanılmak üzere alışveriş puanı veya nakit olmak üzere kartta birikmektedir. Azar azar birikiyor olsa da biriken alışveriş puanları zamanla anlamlı rakamlara dönüşmektedir. Buna bir örnek verilecek olursa Bonus Kart fastfood benzin ve market alışverişlerinde %1,5’e varan nakit para kazanma olanağı sağlanmaktadır.

Dolayısıyla bu açıdan düşünüldüğünde kredi kartın nakit ödemeden avantajlı bir hale gelmektedir. Otomatik ödeme talimatı veren kişilere de ayrıca ekstra bonus sağlanmaktadır.

İletişim Listemize Katılın

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Ad Soyad