Kredi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler araştırılan konular arasında yerini almaktadır. Kredi alırken doğru planlama yapmak borcun daha kolay ödenmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla para yönetimi ve tasarruf yönetimi konusunda iyi bir bilince sahip olmak gerekmektedir. Başvuru süreci konusunda tüm adımların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi kullanma ihtiyacı dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmalar sonucu giderek artmaktadır. Enflasyonun etkilerini azaltmayı hedefleyen faiz artışı kararları ile birlikte tüketiciler doğrudan etkilenmektedir. Çünkü psikolojik sınır olan %1’in altındaki faiz oranları uzun süre görülmemektedir. Bu sebeple kredi kullanmadan önce kişinin kendisine sorması gereken sorular bulunmaktadır. Kredi kullanmaya karar vermeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu etmenler şu şekilde sıralanmaktadır:

1- Bütçe ve Risk Analizi Yapmak

Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de risk analizi yapmak olacaktır. Bunun beraberinde de bütçenin belirlenmesi önem taşımaktadır. Bütçe ve risk analizi bireylerin ve kurumların kredi alma ihtimalini arttırmaktadır. Bu sebeple bütçenin azalmasına neden olan potansiyel zararlarda risk analizi ile belirlenmektedir. Gelir ve gider kalemlerini hesaplayarak net bütçe ortaya çıkmaktadır. Net bütçe hesaplamalarında genel olarak aylık gelir esas alınmaktadır.

2- Kredi Miktarını Belirlemek

Kredi kullanmaya başlamadan önce net Kredi miktarının tespit edilmesi gerekmektedir. Gereğinden fazla kredi kullanmak ödeme güçlüklerine sebep olmaktadır. Ancak düşük kredi kullanımı ise ihtiyaçları karşılamada yeterli olmamaktadır. Kredi miktarını gözettikten sonra başvurunun onaylanması gerekmektedir. Kişinin bütçesine uygun bir ödeme planı oluşturması hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırmaktadır.

3- Kredi İçin İstenen Belgelere Sahip Olunduğundan Emin Olmak

Kredi çekerken bankalar müşterilerden birtakım belgeler istemektedir. Bu belgelerin bankalara eksiksiz şekilde sunulması bankanın güvenini arttırmaktadır. Bankaların müşterilerden talep edeceği belgeler kişilerin statüsüne göre değişiklik göstermektedir. Özel sektör çalışanlarından, nüfus cüzdana, SGK döküm belgesi, ikametgah belgesi, iş yeri imza sirküsü, maaş bordrosu ve varsa ek gelir belgesi istenmektedir.

Kamu çalışanlarından, nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi, maaş bordrosu ve varsa ek gelir belgesi istenmektedir. Emeklilerden, nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi emekli maaş dökümü ve varsa ek gelir belgeleri aranmaktadır. Vergi levhalı kurumlardan, güncel vergi levhası, nüfus cüzdanı, oda kayıt belgesi, imza sirküleri, bilanço ve gelir tablosu, varsa ek gelir belgesi ve ticaret sicil gazetesi istenmektedir.

4- Kredi Faiz Oranlarını Araştırmak

Kredi vadesi ödeme planını doğrudan etkileyen bir unsur olarak görülmektedir. Dolayısıyla kredi çekerken faiz oranıyla birlikte vadenin de saptanması gerekmektedir. Vadenin uzaması ile faiz yükü sonrası kredi maliyeti de artmaktadır. Bu sebeple borcun daha uzun sürece yayılması gerçekleşmektedir. Bütçe, diğer borçlar ve ödeme alışkanlıkları konusunda da belirleyici olmaktadır. Bu kriterleri göz önünde bulundurulduğunda en ideal olan vade seçilmektedir.

Kazanç Elde Etme Stratejileri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

İletişim Listemize Katılın

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Ad Soyad