Kredi Notu Nedir şeklinde sorular kredi kullanmak isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Kredi alarak ihtiyaçların karşılanması kolaylaşmakta ve nakit ihtiyaçlar kolayca alınabilmektedir. Dolayısıyla kredi çekmek isteyenlerin bilmesi gereken şeylerden birisi de kredi notu olmaktadır. Kredi notunun kişinin bankalarla ilişkilerini ve ödeme alışkanlıklarını belirleyen rapor olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Kredi çeşitlerine göre kredi notunun yeterli olması halinde kredi başvuruları onaylanmaktadır. Ek olarak bu notun kullanıcıların kimlik belgesi olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Kişilerin bankalardan almış oldukları kredi kartları, kredili mevduat hesapları ve ödeme sürekliliği hesaplanmaktadır ancak bilinmesi gerekir ki ihtiyaç, konut veya taşıt kredi çeşitlerine göre kredi notunun yeterli olması gerekmektedir.

Aksi durumlarda kredi başvurusu reddedilmektedir. Kredi çekecek olan kişiler içinde oldukça talihsiz olmaktadır. Dolayısıyla kişilerin Kredi aldıkları takdirde geri ödeyebilme durumları olması gerekmektedir. Kredi notunda puan yükseldikçe risk azalmaktadır. Böylelikle de kredi başvurusunun onay olması daha kolay olmaktadır.

Kredi Notu Nedir ve Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek için belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Dolayısıyla kredi notlarının düşük veya 0 olması halinde yüksek miktarda olan krediler alınamamaktadır.

Kredi için kredi notunun oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Ancak genel olarak belgelendirilebilir gelir, ipotek ve kefir kredi başvurunun da onaylanmasını etkilemektedir. Kredi notunu yükseltmek için şu adımları yapmanız gerekmektedir;

  • Takip düşen borçlarınızı yapılandırmanız gerekmektedir. Borçlar ödenmediği durumda idari takibe düşmektedir. Yasal takibe girmeden önce de yapılandırma için banka ile görüşülmesi gerekmektedir.
  • Düzenli ödeme yapmanız gerekmektedir. Kredi skorunu en çok etkileyen şeylerden birisi de düzenli ödeme yapılıp yapılmadığı olmaktadır. Kredi skorunun yükselmesi için yapılması gereken ilk şey ödemeleri zamanında yapmak olmaktadır.
  • Asgari tutardan ziyade borcun tamamını ödemeniz gerekmektedir.
  • Kredi skorunu yükselten şeylerden birisi de borçların tamamının kapanmış olması gerekmektedir. Böylelikle düzenli şekilde ödeme yapılması skorun yükselmesi adına son derece önemli olmaktadır. Ödenmemiş veya gecikmeye düşmüş olan borçlar Kredi skorunun düşmesine neden olmaktadır.
  • Sık sık kredi başvurusunda bulunmamanız gerekmektedir.
  • Bankalara kredi için başvurulduğunda reddedilmesi gibi bir sonuçta bir başka bankaya hemen başvuru yapılmaması gerekmektedir.

Finansal Planlama hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!