Kredi notunun önemi açısından, kredi notunun yüksek olması bankalarda kredi kullanımını kolaylaştırdığı görülmektedir.  Bankalar, puanlama bilgisine göre müşterilerini çok iyi, iyi, az riskli, orta riskli ve yüksek riskli gruba ayırmaktadır. Çok iyi, iyi, az riskli grubun Kredi kullanımlarında olumlu cevap almaları daha yüksek olmaktadır.

Orta riskli ve yüksek riskli grup, Kredi ödemeleri için olumsuz bir kategoride yer almaktadır. Ancak bankalar müşterilerine kredi verme kararı için kredi notu dışında bazı kriterler de belirlemektedir. Dolayısıyla bankalar bu kriterleri göz önünde bulundurarak olumlu yanıt ile de cevap vermektedir. Bankaların belirlediği kriterler her bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir.

Müşterilerin kredi notlarının yüksek olması kredi alımlarında öncelikli olmaktadır. Bu sebeple kredi başvurularında da olumlu değerlendirilmektedir. Müşteriler bankalardan kredi kullanmak istediklerinde bireysel ve ticari tüm kredi türleri karşılarına çıkmaktadır.

Dolayısıyla geri ödeme açısından en riskli grup düşük not alan kişiler tarafından oluşturulmaktadır. Yüksek not alan kişilerin ise hesap ve ödeme geçmişlerine bakılmaktadır. Bu kişilerin ödeme geçmişlerine bakıldığında ilerideki ödeme performanslarının iyi olacağı tahmin edilmektedir.

Kredi Notu Önemi ve Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu önemi ve kredi notu nasıl yükseltilir sorularını herkes araştırmaktadır. Böylelikle kredi notu, kredi almak isteyen kişiler tarafından önemli olmaktadır. Özellikle Kredi alarak ihtiyaç karşılamak ve yeni bir mülk edinmek isteyen müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kredin notu ise bankalarla müşterilerin ilişkilerini ve ödeme alışkanlıklarını belirlemektedir.

Dolayısıyla Kredi çeşitlerine göre kredi notunun yeterli olması kredi başvurularını onaylamaktadır. Kredi notu düşük olan kişiler yüksek miktarlarda olan kredileri alamamaktadır. Kredi için belgelendirilebilir gelir, ipotek ve kefil Kredi; bankaların krediyi onaylanmasını etkilemektedir. Kredin notu düşük olan ve sıfır olan kişiler için yükseltme ipuçları bulunmaktadır.

Ancak öncesinde mevcut kredi ve kredi borçları ödenmesi gerekmektedir. Ödenen borçlar Kredi notunun yükselmesini sağlamaktadır. Kredi başvurusu onaylanmayan kişiler başka bankalardan kredi başvurusu yapmaktadır. Fakat müşterinin, üst üste Kredi başvurusunda bulunması kredinin onaylanma ihtimalini azaltmaktadır.

Kredi kartlarının ödemeleri zamanında ödendiğinde kredi notunun önemi konusunda olumlu etkilemektedir. Müşteriler, bankalardan daha önce kredi almadıysa bankalar onları tanımamaktadır. Kredi notunu yükseltmek için maaşa göre limiti yeterli kredi kartı kullanmak gerekmektedir.

Bütçe Oluşturma İpuçları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

İletişim Listemize Katılın

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Ad Soyad