Emeklilik birikimi için öncesinde ne zaman emekli olacağını ve ödemeleri nasıl alacağını bilmek gerekmektedir. Her ay bütçeden belli bir miktar paranın bireysel emeklilik sistemine aktarılması gerekmektedir. Dolayısıyla Bireysel Emeklilik Sistemi ile rahat bir emeklilik dönemi sağlanarak bireylerin çalışma yaşamları süresince birikim yapması oluşturulmaktadır.

Sosyal güvenlik sisteminin bir tamamlayıcısı olarak bu özel emeklilik sistemi ek gelir sağlamaktadır. Böylelikle ikinci bir emeklilik hakkı elde edilmekte ve emeklilik dönemlerinde de aktif çalışma dönemlerindeki yaşam standardı korunabilmektedir.

Bu sistem ile emekli olma döneminde kullanılmasına yönelik bireysel tasarruflarda avantajlı ve çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Bu nedenle birikimlerin risk tercihleri konusunda kişinin kendi seçtiği planlar dahilinde sonlara yönlendirilmektedir. Dolayısıyla fonlarda uzmanlar tarafından yönetilmektedir.

Emeklilik Birikimi Sistemi İşleyişi Nasıldır?

Birikim, insanların kendi gelirlerinden belli bir payı düzenli olarak kenara ayırmalarını ne zaman içerisinde de bu paranın artarak büyümesini ifade etmektedir. Gelirden ayrılmakta olan payın miktarı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Dolayısıyla konu ile ilgili gelirin miktarı, masraflar ve harcama alışkanlıkları gibi kriterler belirleyici rol oynamaktadır. Ancak birçok kişi küçük miktarlarla birikim yapılmayacağının yanılgısına düşmektedir. Oysa ki küçük ödemeler yaparak devlet katkısından faydalanarak birikim yapmak için birçok alternatif bulunmaktadır.

  • Bireysel emeklilik birikimi ile birikimlerin toplanması, değerlendirilmesi ve bireylere toplu şekilde maaş ödemesi esasına dayanmaktadır.
  • BES hesabına katkı payı ödemeleri kişinin kendi seçtiği emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilmektedir.
  • Dolayısıyla 10 yıl boyunca bu sistemde kalınması ve 56 yaşının doldurulması halinde emekliliği hak kazanılmaktadır.
  • Emeklilik hakkı elde edildiğinde ise bu hesaptaki birikimlerin belli bir program içerisinde alınması mümkün olmaktadır.
  • Ek olarak yaptırılacak olan yıllık gelir sigortası ile ömür boyu veya belli bir süreyi kapsamaktadır. Bu şekilde düzenli olarak emekli maaşı alınmaktadır.
  • BES’e göre 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla başka hiçbir yatırım aracında bulunmayan devlet katkısı uygulaması sistemi başlatılmaktadır.
  • Dolayısıyla sisteme yatırılan her katkı payı tutarının yüzde 25’i kadar da ek bir tutar sözleşmesine bağlı devlet katkısı hesabında biriktirilmektedir.

Faiz Oranları Ekonomiyi Nasıl Etkiler hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!