Yatırım yapmak konusu birbirinden farklı sebeplerden ortaya çıkmaktadır. Kimisi araba veya ev satın almak istiyorken kimisi de kendisi/çocuğu için iyi bir gelecek sağlamak istemektedir. İyi bir şekilde yatırım yapabilmek de bu anlamda oldukça önemlidir.

Ancak öncesinde yatırım hedeflerinin iyi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Birikim yapmaya başlamadan önce iyi bir planlama bu noktada uygun bir adım olmaktadır. İşte, sizler için derlediğimiz yatırım yapılacağı zaman  gerekli olan tüm adımlar…

Yatırım İçin Önce Hangi Adımı Atmalı?

Birikim konusunda öncelikli olarak neye, ne kadar ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Ek olarak bu doğrultuda yapabileceğiniz birikim miktarında gerçekçi şekilde hesaplamanız gerekmektedir. Öncelikli olarak bir hedefin belirlenmesi oldukça iyi bir adım olmaktadır. Birikim ile ilgili konularda şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

1- Yatırım Hedefinizi İyi Bir Şekilde Planlayın

Birikim hedeflerinin iyi bir şekilde planlanması ayrıca önemli olmaktadır. Kişilerin kendisine her gün ne için birikim yaptığını hatırlatmasında oldukça yarar bulunmaktadır. Dolayısıyla birikim konusunda da hedefin belirlenmesi en önemli adım olarak geçmektedir.

2- Kullandığınız Cep Telefonu veya Tabletinize Yatırım Uygulaması Yükleyin

Kullanmış olduğunuz akıllı cihazlara birikim uygulamalarından birini yüklemenin oldukça faydası olmaktadır. Böylelikle tüm gün canlı borsa ve uluslar arası piyasalardaki döviz ve altın hareketlerini gerçek zamanlı olarak takip etmek mümkündür. Bu sebeple uygulamalar sayesinde doğru fırsat bulunduğu an işlem yapılarak kar elde edilmektedir.

3- Lisanslı Bir Yatırım Şirketinde Hesap Oluşturun

Bireysel bir yatırımcı olarak global piyasalarda yer edinebilmek için fiyatları erişmeniz ve işlem yapabilmeniz için bir aracı kuruma ihtiyacınız bulunmaktadır. Aracı kurum seçimi konusunda da karar verilirken oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Bunun sebebi ise Türkiye’de SPK lisansı olan aracı kurumlarla işlem yapmanız gerekmektedir.

Böylelikle kurumun SPK lisansı olup olmadığını da endişe etmenize gerek kalmamaktadır. Lisanslı kurumlarda çalıştığınız durumda yasal yükümlülükler olduğundan dolayı bireysel yatırımcıyı da koruyan bir yapı söz konusu olmaktadır. Ancak lisanssız kurumlarda ise olası bir sorunla karşılaşıldığında herhangi bir yasal hakka sahip olmanız mümkün olmamaktadır.

Finansal Planlama hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!